Co je udržitelné?


V naší společnosti se poslední dobou rozmáhají bezobalové obchody. Proč tomu tak je? A je doopravdy výhodné do nich, i přes některé překážky, chodit nakupovat? Snad až poslední dobou se mluví o tom, že naše společnost je pro planetu významná zátěž. Existuje plno obrázků, které dokazují, že kdyby neexistovali lidé, svět by asi vypadal naprosto odlišně. Ale to se dá z dnešního pohledu jen a pouze predikovat. Je ale pravda, že nemůžeme popřít negativní odpady naší činnosti na přírodu jako na celek. Z těch obíhajících obrázků jednoduše nemůžeme vymazat hory odpadu, které zde existují.

podzimní příroda

Nepříjemné pro náš mozek je to, že tyto odpadky nejsou u nás, ale v mnohých zemích třetího světa, kam je mnohem jednodušší je vyvézt, než je zpracovat zde. Přitom je pravda, že mnoho z toho, co vyhodíme nejsou věci, které jsme nutně potřebovali, a že tedy je takový odpad naprosto zbytečný. Toto bychom mohli omezit tím, že budeme využívat pouze věci, které naprosto nezbytně potřebujeme. S tím souvisí i tom, že jako předpoklad je k tomuto zodpovědnému chování potřeba trochu skromnosti, umět se ovládat a spokojit se i s málem. Jednou z hlavních oblastí, která k odpadu přispívá je naše strava.

hora odpadu

Jen si uvědomme, že v dnešní společnosti jsou lidé zvyklí přijímat mnohonásobně více kalorií (a tedy potažmo i jídla všeobecně), než tomu bylo dříve. Většina věcí z toho, co zkonzumujeme je navíc zabalena do plastového obalu, který ihned vyhodíme do odpadkového koše. Toto je přesně důvod, proč je vhodné navštívit bezobalový obchod, kde můžete využít toho, že mnoho z potravin vlastně obal ani nepotřebuje. Zde si totiž můžete nabrat do své přinesené nádoby zásoby jako čočku, těstoviny nebo třeba mouku. Větší problém je ovšem s tím, že tyto obchody jsou často zaměřené na bio a eko potraviny, proto bývají i dražší.