Jak najít svůj módní styl

Není pochyb o tom, že každý člověk je jiný. Máme jinou postavu, jiný typ obličeje, vlasů. Je tedy jen logické, že neexistuje módní trend, který by byl vhodný pro všechny, ačkoliv se nás o tom nejrůznější módní časopisy snaží přesvědčit. Každému zkrátka sluší něco trochu jiného, takže je dobré se zamyslet, co nejlépe padne právě vám. To však není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jen málokdo dokáže sám pro sebe najít vhodný styl. Brání mu v tom totiž hned několik překážek.

 

módě podléhají už i děti

 

Jednou z nich jsou společenské konvence. Pokud například přijde do módy určitý typ kalhot, pak je na nás vyvíjen prakticky neustálý tlak, ať už z televize nebo ze stránek módních časopisů, abychom je nosili také, a to bez ohledu na to, zda na ně máme postavu. Dále je to jakýsi trend uniformity, který prostupuje módním světem. Návrháři v podstatě chrlí modely bez ohledu na postavu toho, kdo je bude nosit. Hlavní je, aby vypadal skvěle na vysoké, štíhlé modelce. To, že většina z nás takovéto tělesné proporce nemá, je podružné.

 

typická móda z ženského časopisu

 

Svou vinu na to mají i časopisy pro ženy, které uveřejňují, co se zrovna nosí. I zde jsou ony modelky vysoké, štíhlé ženy, které rozhodně nepředstavují průměrnou osobu. Zde je situace o to horší, že na rozdíl od módních přehlídek jsou tyto články prezentovány tak, že ony modely může, či dokonce by měla, nosit každá žena.

 

To vše má na nás i psychologický vliv, který způsobuje, že většina z nás není příliš schopna vybrat si v obchodech to, co nám skutečně sluší. Většinou totiž neuvažujeme „sluší mi to, nebo ne?“, ale „nosí se tenhle model, nebo je loňský?“, což je chyba. Je tedy potřeba se od těchto paradigmat oprostit a začít o sobě přemýšlet i v tomto ohledu jako o jednotlivci. Koneckonců, dnešní doba oslavuje individualitu, a rozhodně by stálo za to přenést ji i do módního světa.